- NOWY JADŁOSPIS - 27 - 31.01 2020

Temat: Zimowe mistrzostwa sportowe.

Termin realizacji: 27 – 31.01.2020

1. Poznanie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych a także kształtowanie percepcji wzrokowej i logicznego myślenia w trakcie układania obrazków w odpowiedniej kolejności.
  2. Rozwijanie wrażliwości muzycznej.
  3. Zachęcenie do aktywnego spędzania czasu na powietrzu zimą oraz postrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu.
  4. Dostrzeganie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu w czasie zabaw zimowych – praca z obrazkiem.
  5. Doskonalenie liczenia w sytuacjach zabawowych.
  6. Kształtowanie motoryki w zakresie zręczności i zwinności.
  7. Poznawanie zimowych dyscyplin sportowych oraz posługiwanie się nazwami zimowego sprzętu sportowego: sanki, narty, łyżwy.

Temat: Święto babci i dziadka.

Termin realizacji: 20 – 24.01.2020

1. Rozumienie postawy szacunku wobec osób starszych.
  2. Usprawnianie motoryki małej – zabawy paluszkowe.
  3. Dostrzeganie ważnej roli dziadków w życiu dzieci a także rozwijanie kompetencji językowej – tworzenie zdrobnień.
  4. Wdrażanie dzieci do okazywania szacunku poprzez pamięć o bliskiej osobie.
  5. Doskonalenie pamięci wzrokowej poprzez wykonanie pracy według wzoru.

Temat: Co można robić zimą?

Termin realizacji: 13 – 17.01.2020

1. Eksperymentowanie ze śniegiem – poznawanie właściwości śniegu oraz posługiwanie się określeniami: zimny, mokry, miękki;
  2. Prowadzenie obserwacji przyrody w czasie spaceru oraz określanie cech zimowej pogody;
  3. Rozumienie zwrotów: unoszą się-lecą do góry, opadają-lecą na dół, wirują-kręcą się wkoło;
  4. Wyrażanie nastroju poprzez taniec oraz grę na instrumentach a także identyfikowanie i podawanie nazw własnych stanów emocji;
  5. Eksperymentowanie z lodem – poznawanie właściwości lodu a także posługiwanie się określeniami: zimny, twardy, przeźroczysty;
  6. Rozwijanie zachowań sprzyjających dobremu zdrowiu-hartowanie a także porównywanie kształtów, łączenie takich samych elementów pary.

Temat: Witamy Nowy Rok.

Termin realizacji: 07 – 10.01.2020

1. Wiązanie zmian zachodzących w przyrodzie z aktualną porą roku a także rozumienie konieczności zabezpieczenia się przed mrozem;
  2. Rozwijanie wyobraźni i pomysłowości, wyzwalanie ekspresji twórczej (plastycznej, muzyczno-ruchowej) oraz posługiwanie się nazwami kolorów podstawowych i pochodnych;
  3. Doskonalenie umiejętności klasyfikowania ubrań na letnie i zimowe oraz rozumienie potrzeby doboru ubrania do warunków atmosferycznych;
  4. Budowanie wypowiedzi zrozumiałej dla otoczenia oraz kształtowanie myślenia przyczynowo-skutkowego;
  5. Kształtowanie poczucia rytmu, wyobraźni muzycznej i ekspresji ruchowej dzieci a także kształtowanie umiejętności dostrzegania regularności i następstw pór roku.

Temat: Świąteczne tradycje.

Termin realizacji: 16 – 20.12.2019

1. Rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej – wykonanie pracy plastycznej a także poznawanie zwyczajów świątecznych – składanie życzeń.
  2. Wytwarzanie uczucia radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie a także identyfikowanie i określanie własnych emocji.
  3. Eksperymentowanie z różnymi materiałami plastycznymi oraz doskonalenie liczenia i porównywanie zbiorów.
  4. Wzbogacenie wiedzy na temat zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia – potrawy wigilijne oraz wdrażanie do kulturalnego zachowania przy stole.
  5. Wzbogacenie wiedzy na temat zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia – dodatkowe nakrycie.
  6. Rozwijanie wyobraźni i ekspresji ruchowej a także czerpanie radości ze wspólnej zabawy oraz zapoznanie ze zwyczajem mikołajkowym.